Προκήρυξη προγράμματος Δια Βίου Μάθησης

Ανακοινώσεις για τους φοιτητές / αποφοίτους
Δευτέρα 17, Μαρτίου 2014 15:28

ΑΡΙΣΤΟΤΕΛΕΙΟ ΠΑΝΕΠΙΣΤΗΜΙΟ ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗΣ
ΔΟΜΗ ΔΙΑ ΒΙΟΥ ΜΑΘΗΣΗΣ
ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ
«Περιβαλλοντικός Αστικός Σχεδιασμός»
Χρόνος υλοποίησης: 6-11 Μαΐου 2014

Στόχος του Προγράμματος είναι να εξοικειώσει διπλωματούχους αρχιτέκτονες-μηχανικούς σε θέματα περιβαλλοντικού αστικού σχεδιασμού. Το Πρόγραμμα αναφέρεται στη συνθετική προσέγγιση που εκτείνεται από τα κτίρια στον ιστό της πόλης και εφαρμόζει τις αρχές του περιβαλλοντικού σχεδιασμού. Σκοπός είναι οι συμμετέχοντες να κατανοήσουν τις πολυπαραμετρικές συνθήκες που σχετίζονται με τον αστικό χώρο και να ενσωματώσουν στο σχεδιασμό πρακτικές φιλικές προς το περιβάλλον.

Τα επί μέρους αντικείμενα που θα διδαχθούν συμπληρώνουν και ανανεώνουν τις γνώσεις σε θέματα σχετικά με ήπιες αναπλάσεις σε οικιστικά σύνολα και ανοικτούς χώρους που γίνονται με εφαρμογή των αρχών του περιβαλλοντικού, οικολογικού και ενεργειακού σχεδιασμού. Συγκεκριμένα περιλαμβάνονται μαθήματα για την περιβαλλοντική ανταπόκριση της ανώνυμης αρχιτεκτονικής, την κλιματική προσαρμογή, το συμμετοχικό σχεδιασμό, τα αστικά τοπία, την ηχοπροστασία, τις αστικές αναπλάσεις και ένα ομαδικό εργαστήριο αστικού σχεδιασμού για την αναβάθμιση του δημόσιου χώρου.

Πληροφορίες και δηλώσεις συμμετοχής στη διεύθυνση: