ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ ΜΗΧΑΝΙΚΗΣ ΜΕ ΘΕΜΑ ΤΙΣ ΑΝΑΝΕΩΣΙΜΕΣ ΠΗΓΕΣ ΕΝΕΡΓΕΙΑΣ

Ανακοινώσεις για τους φοιτητές / αποφοίτους
Τρίτη 08, Νοεμβρίου 2011 11:14

Ο φοιτητικός, μη κερδοσκοπικός και μη πολιτικός οργανισμός BEST Thessaloniki διοργανώνει την Δευτέρα 14 και την Τρίτη 15 Νοεμβρίου 2011 διήμερο διαγωνισμό με θέμα την παραγωγή ηλεκτρικής ενέργειας χρησιμοποιώντας ανανεώσιμες πηγές.

Στο διαγωνισμό θα συμμετέχουν φοιτητές της πολυτεχνικής σχολής του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, σε ομάδες των τεσσάρων ατόμων.

Οι ομάδες θα κληθούν να διαγωνισθούν σε θέμα που θα τους δοθεί την ημέρα του διαγωνισμού και θα περιλαμβάνει σχεδιασμό και διεξαγωγή δοκιμών μιας κατασκευής.

Οι  νικητές του διαγωνισμού θα έχουν τη δυνατότητα συμμετοχής στον Πανελλαδικό Διαγωνισμό Μηχανικών (EBEC national round), που θα διεξαχθεί μέσα στο Ακαδημαϊκό έτος 2011-2012 και οι νικητές του Πανελλαδικού Διαγωνισμού θα έχουν δικαίωμα συμμετοχής στον Πανευρωπαϊκό Διαγωνισμό Μηχανικών (EBEC).

Δευτέρα 14 Νοεμβρίου

11:00 Εισαγωγικές ομιλίες (αίθουσα γενικών συνελεύσεων)
13:00 Κατασκευαστικό κομμάτι (αίθουσα μουσών)
14:00 Μεσημεριανή Διακοπή