Αναγόρευση του Καθηγητή Juko Ito σε Επίτιμο Διδάκτορα της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ

Πέμπτη 25, Μαΐου 2017 12:19

Σε Επίτιμο Διδάκτορα του Τμήματος Αγρονόμων και Τοπογράφων Μηχανικών της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ αναγορεύτηκε ο Καθηγητής της Σχολής Μηχανικών του Πανεπιστημίου Kumamoto, Juko Ito. Η Τελετή Αναγόρευσης πραγματοποιήθηκε την Τετάρτη 24 Μαΐου 2017 και ώρα 18:00, στην αίθουσα Τελετών της παλαιάς Φιλοσοφικής Σχολής του ΑΠΘ.

Video της εκδήλωσης

Φωτογραφίες από την εκδήλωση

Σύντομο Βιογραφικό Τιμώμενου

Ο Καθηγητής Juko Ito γεννήθηκε στις 9-11-1951, στο Yatsushiro του Kumamoto στην Ιαπωνία. Ολοκλήρωσε τις σπουδές του ως μηχανικός το 1975 στο Πανεπιστήμιο του Kumamoto και έλαβε Master in Engineering στο ίδιο Πανεπιστήμιο το 1977.Εργάστηκε ως ερευνητής στο Πανεπιστήμιο του Missouri των Ηνωμένων Πολιτειών (1977-1978). Διετέλεσε υπότροφος του Ι.Κ.Υ. για διδακτορική διατριβή στο Τμήμα Αρχιτεκτόνων της Πολυτεχνικής Σχολής του ΑΠΘ, με επιβλέποντα τον καθ. Γεώργιο Λάββα (1980-1982). Έλαβε τον τίτλο του Διδάκτορα από το Πανεπιστήμιο του Τόκυο, (School of Engineering, Tokyo University), με θέμα: "The Site Planning of Greece and Rome: Theory and Practice of Architectural Planning in the Sanctuaries of Classical Antiquity" (1988).

Εργάστηκε ως ερευνητής στο Πανεπιστήμιο του Kumamoto (1979-1980) και στο πανεπιστήμιο του Kokushikan στο Τόκυο (1982-1991). Υπηρέτησε ως Επίκουρος καθηγητής στη Σχολή Μηχανικών του Πανεπιστημίου Kumamoto (1982-1991). Εξελίχθηκε σε Αναπληρωτή καθηγητή (1991-2005) και από τότε είναι καθηγητής στο Πανεπιστήμιο του Kumamoto, με ειδίκευση στην ιστορία της Τέχνης και της Αρχιτεκτονικής. Διδάσκει σε προπτυχιακό και μεταπτυχιακό επίπεδο, διευθύνοντας το εργαστήριο αποτύπωσης μνημείων. Ήταν πρόεδρος και κοσμήτορας στο Τμήμα Αρχιτεκτονικής της Σχολής Μηχανικών του Πανεπιστημίου Kumamoto.

Στο ερευνητικό του έργο ο καθηγητής Ito έχει να επιδείξει μία σειρά ασχολιών που εστιάζουν και προβάλλουν την ελληνική αρχαιότητα. Ξεκινάει από το 1979 στην Tell Bubba του Ιράκ υπό την αιγίδα του Πανεπιστημίου Kokushikan του Τόκυο. Στην συνέχεια το 1980 συνεργάζεται με την ΙΣΤ΄ Εφορεία Προϊστορικών και Κλασικών Αρχαιοτήτων στον Αρχαιολογικό χώρο της Πέλλας, υπό την αιγίδα της Εφόρου αρχαιολόγου Μαρίας Σιγανίδου. Το 1981 συνεργάζεται με την Πανεπιστημιακή ανασκαφή της Βεργίνας, υπό την αιγίδα του αρχαιολόγου καθηγητή Μανώλη Ανδρόνικου. Το 1992-1993 συνεργάζεται στην ανασκαφή της Tarquinia στην Ιταλία, υπό την αιγίδα του αρχαιολόγου καθηγητή Aoyagi του Πανεπιστημίου του Τόκυο. Από το 1994 έως το 1996 εργάζεται επί δίμηνο κάθε χρόνο στο Ιερό της Προναίας Αθηνάς στους Δελφούς, όπου αποτυπώνεται και μελετάται η Θόλος, και ο Θησαυρός των Συρακουσίων, υπό την αιγίδα του αρχαιολόγου Βαγγέλη Πεντάζου. Από το 1997 έως και το 2016 εργάζεται κάθε χρόνο στην αρχαία Μεσσήνη, όπου αποτυπώνονται και μελετώνται το στάδιο, παρακείμενα ταφικά μνημεία, η αγορά, το ασκληπιείο και το θέατρο, υπό την αιγίδα του αρχαιολόγου καθηγητή Πέτρου Θέμελη. Τέλος από το 2008 έως το 2016, εργάζεται κάθε χρόνο στον αρχαιολογικό χώρο της Φιγαλείας, όπου αποτυπώνονται όλα τα τείχη της πόλης, σημαντικές θέσεις του χώρου και πραγματοποιούνται γεωφυσικές διασκοπήσεις, υπό την αιγίδα της αρχαιολόγου Γεωργίας Χατζή.

Το κύρος και η αναγνώρισή του έχουν περάσει τα όρια της Ιαπωνίας, έχοντας εργασθεί περισσότερα από τριανταπέντε χρόνια σε ερευνητικές επιστημονικές αποστολές στην Ελλάδα και στο εξωτερικό και έχοντας συμβάλλει όχι μόνο στην αποτύπωση αλλά και στην ανάδειξη των ελληνικών αρχαιοτήτων διεθνώς και στην Ιαπωνία. Ιδιαίτερη αναγνώριση αξίζει η διοργάνωση ερευνητικών αποστολών προς την Ελλάδα, από το 1994 ως το 2015, κάθε χρόνο με φοιτητές του. Μετέφερε τεχνογνωσία και ατέλειωτες εργατοώρες με προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές, από το Πανεπιστήμιο του Kumamoto, με χρηματοδότηση από το Ιαπωνικό κράτος ή εταιρείες της Ιαπωνίας. Για την ανάδειξη των ερευνητικών του δραστηριοτήτων στην Ελλάδα διοργάνωσε διεθνή συμπόσια στο Τόκυο το 2002 και στο Kyoto το 2010 καθώς και αρκετές ημερίδες στο πανεπιστήμιο του Kumamoto. Επίσης, περισσότερες από 140 εργασίες του, (από 220 συνολικά), έχουν ως αντικείμενο θέματα σχετικά με την αρχαία ελληνική αρχιτεκτονική. Ανέπτυξε σπουδαία ερευνητική ομάδα, υπερβαίνοντας φραγμούς και όρια που έθεταν οι θεσμοί και η γραφειοκρατία. Σε όλες αυτές τις προσπάθειες συνεργάστηκε με πνεύμα καλής θέλησης με όλους τους αρμόδιους φορείς.

Αρχεία:
Juko-Ito-prosklhsh_2.pdf5,58 Mb